Upute roditeljima o zdravstvenoj zaštiti djeteta

Poštovani roditelji,u cilju očuvanja zdravlja Vašeg djeteta i zdravlja druge djece,molimo Vas da poštujete slijedeće preporuke :

1. Ako se dijete razboli,preporuka je da ostane kod kuće,osobito ako vaše dijete pokazuje jedan ili više znakova bolesti:

• temperatura preko 38C
  • neuobičajene mrlje ili kožni osipi,osim ako se radi o ograničenom osipu od pelena
  • proljev ili povraćanje jednom ili više puta na dan
  • uši,svrab ili znakovi drugih nametničkih bolesti
  • jak kašalj
  • otežano i ubrzano disanje
  • konjuktivitis
  • neuobičajeno taman urin i /ili siva ili bijela stolica
  • ukočeni vrat
  • upaljeno grlo ili poteškoće kod gutanja
  • zarazni kožni osipi(vodene kozice,ospice ili dr)

2. U slučaju da se radi o nekoj zaraznoj bolesti(vodene kozice,šarlah…)ili infekcioznom proljevu (salmonela,shigela,rotavirus) molimo Vas obavezno obavijestiti odgajatelja u skupini ili zdravstvenog voditelja.
3. Za djecu koja se razbole u vrtiću,pozvati ćemo roditelje i zamoliti da ih odvedu liječniku,po povratku se donosi ispričnica koja dokazuje da je dijete zdravo

VAŽNO: BEZ LIJEČNIČKE POTVRDE DIJETE NE MOŽE U SKUPINU-odgajateljice ga neće moći primiti

4. Lijekovi ili posebna prehrana ne daju se djeci bez pisanih uputa koje je ovlašteni liječnik propisao za određeno dijete.

5. Radi sigurnosti Vašeg djeteta,zabranjeno je donošenje bombona i žvakaćih guma u vrtić,također provjerite da dijete ne donese u džepovima sitne predmete zbog opasnosti od aspiracije (ulaska sitnih predmeta u dišne putove).

6. Ako želite rođendan Vašeg djeteta proslaviti s ostalom djecom u skupini,onda Vam preporučujemo da ih počastite prema svom izboru,sušenim i svježim voćem, voćnim sokom(negaziranim) ,integralnim keksima,orašastim plodovima i slično.
Torte i kolači domaći ili iz slastičarne strogo su zabranjeni.

Prilikom prvog dolaska sa djetetom u vrtić potrebno je donijeti :
LIJEČNIČKU POTVRDU O OBAVLJENOM SISTEMATSKOM PREGLEDU OD PEDIJATRA,te je predati odgajateljici skupine.

Zadaća dječjeg vrtića je provjera dokumentacije o cijepljenju djeteta i upućivanje djeteta na obavezno cijepljenje. Upis djeteta u vrtić uvjetuje se urednim cijepljenjem protiv zaraznih bolesti (pravilnik zdravstvene zaštite,higijene i pravilne prehrane u dječjim vrtićima,NN br.105/02). Provjeru procijepljenosti obavlja zdravstvena voditeljica jedanput godišnje.

U cilju zdravstvene zaštite od zaraznih bolesti vrtić će:

• pratiti zdravstveno stanje djece u vrtiću,odnosno njihov pobol i razlog izostajanja
  • posebnu pozornost voditi u održavanju i pravilnoj higijeni prostora,opreme i didaktike
  • poticati jačanje imuniteta djeteta kroz : adekvatnu prehranu, posebnu pozornost posvetiti poduci djece o osobnoj higijeni-pranju ruku i tijela,svakodnevno boraviti i kretati se na zraku
  • nadzirati dječju igru i sprječavati nastanak ozlijeda

Antonija Pešić,
zdravstvena voditeljica